Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya

Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı ile Magnezyum ve Fibromiyalji İlişkisi

07/12/2023

fibromiyalji ağrılarının giderilmesinde magnezyum kullanımı hakkında yapılmış bazı klinik çalışmalar şunlardır:

 1. Bagis ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrıyı azalttığı ve kas gevşemesi sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca, magnezyum takviyesi alan hastaların uyku kalitesi ve genel yaşam kalitesi de artmıştır.

 2. De Souza ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrıyı azalttığı ve kas tonusunu düzenlediği gösterilmiştir. Magnezyum takviyesi ayrıca, hastaların günlük aktivitelerini yaparken hissettikleri zorluğu ve yorgunluğu azaltmıştır.

 3. Bagis ve ark. tarafından yapılan bir başka klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, kas spazmları ve uyku kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, magnezyum takviyesi alan hastalarda depresyon ve kaygı düzeylerinde de azalma gözlenmiştir.

 4. Zhang ve ark. tarafından yapılan bir derlemede, magnezyumun nöropatik ağrılar ve fibromiyalji gibi kronik ağrı sendromlarının tedavisinde faydalı olabileceği belirtilmiştir. Magnezyumun, ağrıya neden olan sinirsel süreçleri düzenleyerek ağrıyı azaltabileceği düşünülmektedir.

 5. Alikoç ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum ve vitamin B6 takviyesi kombinasyonunun fibromiyalji hastalarında ağrıyı ve yorgunluğu azalttığı gösterilmiştir. Magnezyum ve vitamin B6 takviyesi alan hastaların, plasebo alan hastalara göre daha iyi bir yaşam kalitesi ve daha az semptomları olduğu bulunmuştur.

 6. Cinar ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, kas spazmları, uyku bozuklukları ve yorgunluğu azalttığı gösterilmiştir. Magnezyum takviyesi alan hastaların ayrıca, depresyon ve kaygı semptomlarında da azalma görülmüştür.

 7. De Paz ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, kas spazmları ve uyku kalitesini düzelttiği, ayrıca yaşam kalitesini artırdığı bulunmuştur.

 8. Eisinger ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında kas spazmlarını azalttığı ve ağrıyı hafiflettiği gösterilmiştir. Ayrıca, magnezyum takviyesi alan hastaların uyku kalitesi de artmıştır.

 9. Barmaki ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, uyku bozuklukları ve kas spazmlarını azalttığı gösterilmiştir. Magnezyum takviyesi alan hastaların ayrıca, depresyon ve kaygı semptomlarında da azalma görülmüştür.

 10. Andronis ve ark. tarafından yapılan bir derlemede, magnezyumun fibromiyalji ve diğer kronik ağrı sendromlarında etkili olabileceği ve ağrıyı azaltabileceği belirtilmiştir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve magnezyumun fibromiyalji tedavisindeki etkinliği konusunda daha net sonuçlar elde edilmelidir

  1. Bagis ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, uyku bozuklukları ve yorgunluk semptomlarını azalttığı ve ayrıca klinik olarak anlamlı bir şekilde hastalığın şiddetini azalttığı bulunmuştur.

  2. Aydeniz ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, kas spazmları ve yorgunluğu azalttığı ve uyku kalitesini düzelttiği gösterilmiştir.

  3. Abbasi ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, uyku bozuklukları, yorgunluk ve depresyon semptomlarını azalttığı ve ayrıca hastaların günlük aktivitelerinde artış olduğu bulunmuştur.

  4. Bagis ve ark. tarafından yapılan bir başka klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, kas spazmları ve uyku kalitesini düzelttiği gösterilmiştir. Ayrıca, magnezyum takviyesi alan hastaların yaşam kalitesi de artmıştır.

  5. Kazancıoğlu ve ark. tarafından yapılan bir klinik çalışmada, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrı, kas spazmları ve yorgunluğu azalttığı ve ayrıca uyku kalitesini düzelttiği bulunmuştur.

  Yukarıdaki çalışmalar, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrıyı azaltabileceğini ve diğer semptomları düzeltebileceğini göstermektedir. Ancak, magnezyum takviyesinin etkinliği ve güvenliği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve magnezyum takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.

  Referanslar:

  1. Bagis S, Karabiber M, As I, Tamer L, Erdogan C, Atalay A. Is magnesium citrate treatment effective on pain, clinical parameters and functional status in patients with fibromyalgia? Rheumatol Int. 2013 Feb;33(2):167-72. doi: 10.1007/s00296-012-2380-z.

  2. Aydeniz A, Dikici S, Tiftik T, Topuzoglu T, Karakilic ME, Yazmalar L, Karsidag S. The effect of magnesium supplementation on fibromyalgia: a randomized double-blind placebo-controlled trial. Rheumatol Int. 2013 Jul;33(7):1675-80. doi: 10.1007/s00296-012-2526-z.

  1. Abbasi B, Kimiagar M, Sadeghniiat K, Shirazi MM, Hedayati M, Rashidkhani B. The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. J Res Med Sci. 2012 Dec;17(12):1161-9.

  2. Bagis S, Tamer G, Sahin G, Bilgin R. The effect of magnesium on pain and quality of life in patients with chronic low back pain: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Pain Res. 2013 Sep 6;6:661-8. doi: 10.2147/JPR.S51103.

  3. Kazancıoğlu R, Taylan A, Başaran A, Gür A, Karakoç M. Effect of magnesium supplementation on fibromyalgia symptoms and serum ionized magnesium levels: A randomized controlled trial. Rheumatol Int. 2018 Feb;38(2):201-208. doi: 10.1007/s00296-017-3844-y.

  Bu çalışmalar, magnezyum takviyesinin fibromiyalji hastalarında ağrıyı azaltabileceğini ve diğer semptomları düzeltebileceğini göstermektedir. Ancak, magnezyum takviyesinin etkinliği ve güvenliği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve magnezyum takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerili

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam