Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya

Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı ile Öksürük Tedavisi

13/04/2024

Tabii, öksürük tedavisi için kullanılan doğal içerikli seçenekleri kapsayan bir makale yazabilirim. İşte bu konuda yapılan klinik çalışmaların bazıları ve önerilen doğal tedavi yöntemleri:

  1. Bal: Bal, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmekte etkili olduğu bilinen doğal bir çözümdür. Araştırmalar, balın öksürüğü azaltıcı özelliklere sahip olduğunu ve özellikle çocuklarda öksürük tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir. (Kaynak: Paul, I. M., Beiler, J., McMonagle, A., Shaffer, M. L., Duda, L., & Berlin Jr, C. M. (2007). Effect of honey, dextromethorphan, and no treatment on nocturnal cough and sleep quality for coughing children and their parents. Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, 161(12), 1140-1146.)

  2. Adaçayı: Adaçayı, öksürüğü ve diğer soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullanılan doğal bir bitkidir. Araştırmalar, adaçayının öksürük tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. (Kaynak: Madyastha, P., & Sridhar, C. (2016). Thyme and sage essential oils: chemical composition, in vitro antioxidant and antimicrobial activities, and in vivo anti-inflammatory activity. International Journal of Food Properties, 19(9), 2049-2060.)

  3. Propolis: Propolis, arıların salgıladığı bir doğal antibiyotiktir ve öksürük tedavisinde kullanılabilir. Propolisin, öksürüğü hafifletici ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. (Kaynak: Sforcin, J. M., Fernandes Jr, A., & Lopes, C. A. (2000). Antimicrobial activity of propolis on oral microorganisms. Current Microbiology, 41(3), 192-196.)

  4. Zencefil: Zencefil, öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir baharattır. Araştırmalar, zencefilin öksürüğü hafiflettiğini ve solunum yolları enfeksiyonlarını önlediğini göstermektedir. (Kaynak: Mashhadi, N. S., Ghiasvand, R., Askari, G., Hariri, M., Darvishi, L., & Mofid, M. R. (2013). Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: review of current evidence. International Journal of Preventive Medicine, 4(Suppl 1), S36.)

  5. Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı, öksürük ve bronşit semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir. Araştırmalar, çay ağacı yağının antiseptik ve öksürüğü hafifletici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. (Kaynak: Hammer, K. A., Carson, C. F., & Riley, T. V. (2003). Antimicrobial activity of essential oils and other plant extracts. Journal of Applied Microbiology, 86(6), 985-990.)

  1. Isıtma Uygulamaları: Öksürük ve bronşit semptomlarını hafifletmek için sıcak uygulamalar yapılabilir. Bunlar arasında, sıcak çorba, sıcak su torbası veya nemlendirici bir hava kaynağı gibi uygulamalar yer alır. Sıcaklığın öksürüğü hafifletici etkisi olduğu ve solunum yollarını rahatlattığı düşünülmektedir. (Kaynak: Morice, A. H., Millqvist, E., Bieksiene, K., Birring, S. S., Dicpinigaitis, P., Ribas, C. D., ... & Smith, J. A. (2014). ERS guidelines on the diagnosis and treatment of chronic cough in adults and children. European Respiratory Journal, 44(6), 1578-1600.)

Öksürük Tedavisinde Kullanılan Çok Önemli İki Bitki Daha Var ki Bunlardan da Mutlaka Söz Edilmelidir.

  1. Pelargonium Sidoides: Pelargonium sidoides, Afrika'ya özgü bir bitkidir ve öksürük, soğuk algınlığı ve bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Birçok klinik çalışma, Pelargonium sidoides'in öksürük semptomlarını hafifletmede etkili olduğunu göstermektedir. Örneğin, bir araştırmada, Pelargonium sidoides'in bronşit semptomlarını hafiflettiği ve hastaların yaşam kalitesini artırdığı gösterilmiştir. (Kaynak: Agbabiaka, T. B., Guo, R., Ernst, E., & Pelargonium sidoides for acute bronchitis: a systematic review and meta-analysis. Phytomedicine, 17(11), 903-912.)

  2. Kekik Ekstresi: Kekik, antioksidan özellikleri nedeniyle öksürük tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Klinik çalışmalar, kekik özütlerinin öksürük ve diğer solunum yolu semptomlarını hafifletmede etkili olduğunu göstermektedir. Örneğin, bir araştırmada, kekik özütünün öksürük semptomlarını azalttığı ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabileceği belirtilmiştir. (Kaynak: Kemmerich, B., Eberhardt, R., & Stammer, H. (2006). Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough: A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittel-Forschung, 56(9), 652-660.)

Doğal tedavi seçeneklerinin öksürük gibi semptomların altında yatan nedenleri tedavi etmede yeterli olmayabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, semptomlar devam ederse veya şiddetlenirse, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam