Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya

Karaciğer Yağlanmasının Nedeni Bağırsak Florası mı?

07/09/2019

Karaciğer Yağlanmasının Sebebi Bağırsak Florasının Bozulması Olabilir mi ?

Karaciğer yağlanması çağımızın en önemli hastalıkları olmaya başladı.Avrupa ortalaması %25’lerde iken ülkemizde bu oranın daha fazla olduğu düşünülüyor.Hastalığın sebebi olarak ; Obezite,şeker,aşırı karbonhidrat tüketimi,batı tipi beslenme,alkol kullanımı gibi sebepler gösterilse de yapılan yeni bir klinik çalışma farklı bağırsak mikrobiyotasının burada da çok önemli bir gerçeği ortaya koydu.

Karaciğer yağlanması olan ve alkol tüketmediği halde kanında çok fazla alkol tespit edilen bir hastayı inceleyen doktorlar bu hastanın bağırsaklarında yediği karbonhidratlardan alkol sentezleyen bir bakteri ( Klebsiella pneumonia) olduğunu buldular.Daha sonra bu bakteriyi hayvanlara naklettiklerinde karaciğer yağlanması geliştiğini gözlemlediler.Bu hastanın antibiyotikle tedavi edilmesi sonrası karaciğer hastalığında gerileme gözlemlendi.

Makalenin tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

J. Yuan et al., “Fatty liver disease caused by high-alcohol-producing Klebsiella pneumoniae,” Cell Metabolism, doi:10.1016/j.cmet.2019.08.018, 2019.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam