Dil Seçimi
Menü
Sosyal Medya

Takviye Edici Gıda Endüstrisinde Kullanılan Boş Kapsül Tipleri

20/10/2019

KAPSÜL NEDİR ?

" Kapsül, biyolojik bir ambalajdır "

Bugüne dek yapılmış en doğru tanım bu olsa gerek. içerdiği bileşeni vücudumuza taşıyan bu biyolojik ambalaj içinde sadece bir ilaç aktif maddesi, bir bitkisel ekstre barındırmakla kalmayıp çok ciddi bir teknolojik altyapıyı da bünyesinde barındırıyor.

Dünya genelinde çok fazla kapsül üretici firma olsa bile bunların çok azı yeterli kalitede üretim yapma kabiliyetine sahip.Dünya pazarının %70'ine hakim olan Capsugel firması en önemli kapsül üretici firma ünvanını taşımaktadır.

https://www.capsugel.com/

Takviye Edici Gıda Endüstrisinde Kullanılan Kapsül Tipleri Nelerdir?



Öncelikle ürün etiketleri çok dikkatlice okunmalı ve içindekiler bölümünde yer alan ve kapsülün hangi bileşenden oluştuğunu ifade eden bölüm incelenmeli. Genellikle bitkisel ham maddelerden elde edilen kapsüller etiket üzerinde ; 'bitkisel kapsül' , 'HPMC' , 'Hidroksipropylmetilselüloz' , 'hypremellose' gibi kelimelerle ifade edilirler.Bu ifadeleri etiket üzerinde okuduğunuzda bilin ki kullandığınız ürünün kapsülü bitkisel bazlıdır.

Eğer kapsül bir jelatinden mamul ise 'sığır jelatini,balık jelatini' gibi ifadelerle anılırlar.Ülkemize resmi yollardan domuz jelatini girmesi mümkün değildir.Fakat buna rağmen kaçak yollarla ülkeye sokulması olasılık dahilindedir.

Renkli Kapsüllerde Kullanılan Boyar Maddeler Sağlıklı Mıdır ?

Ülkemizde gıda katkı maddesi olarak kullanılan boyar maddeler Gıda Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu bir tebliğ ile belirlenmiştir.Bu boyar maddeler belirlenirken Bakanlığın bünyesinde yer alan Risk Değerlendirmesi Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan bağımsız akademisyenler tüm dünya literatürünü tarar,bu katkı maddelerine uzun dönem maruz kalınmasıyla ilgili bildirilen bir yan etki var mıdır diye araştırırlar.Kesin emin olunduktan sonra bir katkı maddesinin bu tebliğde yer alma şansı olur.Küçük bir şüphe olması halinde boyar maddeler veya başka bir katkı maddesi bu tebliğin içinde yasaklı olarak yer alır ve gıda endüstrisinin her hangi bir alanında kullanılması mümkün olmaz.Tüm bunlara güvenli listede yer alsa bile bazı katkı maddelerinin veya boyar maddelerin aleyhinde zaman zaman hiçbir bilimsel referansı olmayan bir takım hurafe bilgiler ortaya atılmaktadır.Tabiri caizse "Delinin biri kuyuya bir taş atmakta" ve kırk akıllı onu çıkaramamaktadır.Bakanlığa güvenmeyen,Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'ne güvenmeyen,FDA'nın yönetmeliklerine güvenmeyen bu insanlar,kerameti kendinden menkul bir internet sayfasına,TV'de konuşan bir "uzman"a,çokca takipçisi olan bir instagram sayfasına yada bir medya maymununa daha fazla güvenebilmektedir.Önlerine ne kadar bilimsel kanıt koyarsanız koyun ikna olmayan bu kitlenin referansı bilim değil,cehalet şüphesidir.

Ülkemize ithalat kaydıyla giren boş kapsüllerin boyar maddelerinin insan sağlığına uygun olmadığını iddia etmek mevzuatı bilmemektir.İthalat esnasında tüm renkli kapsüllerden numune alınır ve boyar madde analizi yapılarak uygunluğu kontrol edilir.Uygun olmayan boyar madde içeren kapsüller mahrece iade (geldiği ülkeye geri gönderilme işlemi) edilir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam